Pszczeleń – recenzja darmowego opisu potwora

Fajerbol udostępnił ostatnio darmowy opis potwora o wdzięcznej nazwie Pszczeleń. Tekst Sławomira Uliasza powstał na bazie ilustracji Marcina Smolarka (LycanSketches). Składem zajął się Łukasz Kołodziej.

Opis stwora w pomysłowy sposób wyjaśnia, jak powstaje demoniczny Pszczeleń i dlaczego jest groźny. Znajduje się też tam akapit nawiązujący do podań i legend związanych z demonem, dzięki czemu dociekliwe postaci (np. druidzi) mogą dostać po udanym teście przydatne informacje o tym, jak poradzić sobie z Pszczeleniem czy nawet wykorzystać go do swoich celów.

Ilustracja Pszczelenia jest bardzo udana i dobrze współgra z opisem. Istota wygląda satysfakcjonująco owadzio, jednocześnie kojarzy mi się z wiedźmińskim leszym – w każdym razie widać jej związek z lasem. Skład jest prosty, ale czytelny. Podoba mi się tabelka na końcu, która zawiera informacje o umiejętnościach potwora – łatwo będzie dostosować go do konkretnej mechaniki. Do treści wkradło się parę błędów, ale merytorycznie wszystko jest jasne.

Co ciekawe, Pszczeleń nie jest typowym przeciwnikiem, z którym trzeba będzie bezpośrednio walczyć – wrogami będą tu magicznie zniewolone przez niego inne stworzenia. Do niego samego można za to… wejść. Widzę tu potencjał na zapadające w pamięć sceny błądzenia po miodowym labiryncie. Wyobrażam sobie też Pszczelenia w roli klasycznych błędnych ogników kuszących podróżnych do zejścia z leśnego traktu.

Jako hobbystyczny materiał Pszczeleń prezentuje się porządnie, to właściwie gotowa zahaczka na całą sesję – myślę, że obroniłby się także w bestiariuszu któregoś komercyjnego systemu. Dostępny jest pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *