Nieprzewidywalna magia w Szlamach&Szkieletach

Podręcznik Szlamów&Szkieletów zawiera wyraźne porady co do schematu, w ramach którego na sesjach będzie można doświadczyć na własnej skórze, jak „Magia Öphagii zaczyna działać”. Są to trzy fazy, czyli…

…scena w normalnej Öphagii rozgrywająca się do momentu skupienia się postaci na jakimś szczególe świata, kiedy to zaczyna się…

…scena w Öphagii „po drugiej stronie lustra”, akcja pełna niebezpieczeństw, clué tego systemu – kończy się, gdy zagrożenie zostanie pokonane lub zagadka rozwiązana i gdy wkracza…

…scena z powrotem w normalnej Öphagii, czas na spokojne odsapnięcie po fazie drugiej.

To koło fabularne zadziałało na sesjach, w których brałem udział, na jego podstawie toczyły się całe przygody, ale moi niezastąpieni gracze spytali, co by było, gdyby magia Öphagii działała bardziej chaotycznie.

Wymyśliłem banalny mechanizm: sprowadza się on do założenia, że postaci mogą wracać do normalnej Öphagii w losowych momentach, niekoniecznie ukończywszy jakiś wątek – w środku pościgu, walki, rozmowy. Stamtąd z kolei magia Öphagii będzie działać niezrozumiale nawet dla samego mistrza gry – według rzutu kostką.

Za każdym razem, gdy postaci skupiają się na jakimś szczególe świata realnego, gracze mogą (jawnie) rzucić k6:

1 – Nie, i… – Magia Öphagii nie zadziałała, wręcz przeciwnie: dzieje się coś wyjątkowo przyziemniego.
3 – Nie… – Magia Öphagii tym razem po prostu nie zadziałała.
5 – Nie, ale… – Magia Öphagii nie zadziałała, ale następnym razem rzuca się 2k6 i wybiera wyższy wynik.
2 – Tak, ale… – Magia Öphagii wciąga postaci, ale dopiero po paru minutach.
4 – Tak… – Magia Öphagii klasycznie wciąga postaci.
6 – Tak, i… – Magia Öphagii wciąga postaci i robi to w wyjątkowo widowiskowy, niebezpieczny lub zaskakujący sposób.

Ta mała tabelka pozostawia wciąż duże szanse na przeniesienie się do magicznej Öphagii, ale umożliwia też od czasu do czasu przeprowadzenie dłuższych scen w realnym królestwie oraz oddaje kontrolę nad magią w ręce rzucających graczy.

Powrót z magicznej Öphagii może z kolei pozostać w gestii mistrza gry – nie musi jednak odbywać się po skończeniu węzła fabularnego, a w trakcie akcji – niech bohaterowie poskaczą po obu światach i zobaczą, jak wpłynie to na ich dwutorowe przygody!

Mechanika ta dzięki autorowi Sz&Sz, Łukaszowi Kołodziejowi, ukaże się w Xiędze Szlamów – jednym z dwóch nadchodzących dodatków (obok Xięgi Szkieletów) opisujących dwa demoniczne stronnictwa magicznej strony Öphagii. Chwała Khemmu/Gol Golorowi (niepotrzebne skreślić).

Wszystkie wydane dotychczas materiały do Sz&Sz można ściągnąć (za darmo) tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *